^ powrót

Do twierdzenia, że czytanie rozwija nie trzeba nikogo przekonywać. Kładli nam to do głów mniej i bardziej poważani nauczyciele, profesory, rodzice, starsze rodzeństwo, ciotki i wujki. Po takim przemówieniu, w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, zasiadali do oglądania 'Niewolnicy Isaury', tak jak teraz rozsiadają się, by przed snem obejrzeć 'Z jak zazdrość'.

My jednak polecamy czytanie zamiast seansu z telewizorem, choć z pewnością warto wiedzieć, co warto przeczytać. Kierując się zatem własnym doświadczeniem oraz sprawdzoną w praktyce skutecznością zawartych w książkach zaleceń proponować będziemy w tym dziale poświęcone kolarstwu lektury. Otwarci jesteśmy również na sugestie odwiedzających naszą stronkę i chętnie sięgniemy po polecane książki i inne opracowania na temat kolarstwa, by w tym miejscu o nich napisać.

Pasjonatom kolarstwa polecamy również publikacje dotyczące historii tego sportu lub też wydane w czasach, gdy kolarze byli niemal tak hołubieni jak dziś Adam Małysz lub Robert Kubica. Sporo tego rodzaju książek znaleźć można na aukcjach internetowych, giełdach staroci czy też w antykwariatach. Wystarczy dobrze poszukać. (Jeśli ktoś mieszka we Wrocławiu lub okolicach polecam sprzedawców z Dworca Świebodzkiego, stojących za właściwym terenem targowiska, na torach. Już około godziny 10.00 są w stanie, w którym rzadko targują się o cenę :))

Włodzimierz Gołębiewski (red.), 'Wyścig Pokoju', Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1967

Jaki był Wyścig Pokoju - można przekonać się czytając tę książkę. Autorzy uwzględnili nie tylko to, co stanowiło reporterskie relacje, ale i całą olbrzymią machinę organizacyjną związaną z organizacją Wyścigu. Jak pisze we wstępie Michał Jekiel, ówczesny Wiceprezes Międzynarodowej Federacji Kolarskiej UCI: '(...) uczestnikami są kolarze, trenerzy, mechanicy, lekarze, dziennikarze, fotoreporterzy, filmowcy, sprawozdawcy radiowi i telewizyjni, kierowcy, zaopatrzeniowcy i wielu, wielu innych. I dzień każdego z nich - a u niektórych i duża część nocy - wypełnione są po brzegi'.

Czytaj więcej: Włodzimierz Gołębiewski (red.), 'Wyścig Pokoju', Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1967

Franciszek Szymczyk, 'Kolarstwo wyczynowe', Wydawnictwo Prasa Wojskowa (seria: Popularna Biblioteczka Sportowa, tomik 13), Warszawa 1949

Franciszek Szymczyk, choć dziś już mało kto pamięta tę postać, to wybitny kolarz i aktywny działacz sportowy. Był inżynierem chemii i technologii (studiował na Politechnice Kijowskiej). Projektował m.in. tory kolarskie. Zasłużony dla polskiego kolarstwa: pełnil funkcję członka prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wiceprezesa, kapitana sportowego oraz przewodniczącego Kolegium Sędziów Polskiego Związku Kolarskiego.

Czytaj więcej: Franciszek Szymczyk, 'Kolarstwo wyczynowe', Wydawnictwo Prasa Wojskowa (seria: Popularna...

Lance Armstrong & Chris Carmichael oraz Peter Joffre Nye, 'Lance Armstrong. Program mistrza: w siedem tygodni do doskonałości', Wydawnictwo KOS, Katowice 2005

Cena od 24 zł (aukcje internetowe) do 25-30 zł (księgarnie, Empik)

Książkę rekomenduje Czesław Lang, który we wstępie pisze:

'Każdy wie, jak wiele zmienia samo tylko ustawienie siodełka, a przecież taki elementów są dziesiątki. Jaki rower będzie dobry? Jak go wyregulować? Ile kilometrów przejechać w ciągu dnia, aby obciążenie było zdrowe i rozwijające? Co jeść, gdy się trenuje? Co ubrać? Co zabrać ze sobą? Jak zwiększyć swoją wytrzymałość? Jak doskonalić umiejętności jazdy pod górę, zjazdy, skręty, hamowanie? Ile odpoczynku potrzeba i jak odpoczywać? Jak ćwiczyć zimą, kiedy nie można wyjechać na trasę? Oczywiście takich pytań jest więcej i gdy się jeździ lub pragnie jeździć na rowerze, warto znać odpowiedzi na te pytania.

Czytaj więcej: Lance Armstrong & Chris Carmichael oraz Peter Joffre Nye, 'Lance Armstrong. Program mistrza: w...

Oliver Robert, 'Kolarstwo. Przewodnik dla początkujących', Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2006

W przystępnej formie krótkiego, zwięzłego poradnika autor omawia podstawowe zagadniena związane z kolarstwem. Książka jest lekturą obowiązkową dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z dwoma kółkami i traktują ją poważnie. Zapewne lektura zainteresuje również obeznanych z tematem, tym bardziej, że znaleźć w niej można gotowe plany treningowe oraz zestawy dodatkowych ćwiczeń.

Cena od 18 zł (aukcje internetowe) do 23 zł (księgarnie, Empik)

Czytaj więcej: Oliver Robert, 'Kolarstwo. Przewodnik dla początkujących', Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2006